پنل خورشیدی یا صفحه خورشیدی

پنل خورشیدی یا صفحه خورشیدی

پنل خورشیدی یا صفحه خورشیدی وظیفه جذب انرژی موجود در نور خورشید و تبدیل آن به انرژی الکتریکی را دارد که از قسمت های کوچکتری به نام آرایه خورشیدی و سلول خورشیدی تشکیل شده است. خروجی یک پنل خورشیدی از لحاظ ولتاژ و جریان ثابت نبوده و در ساعات مختلف، با تغییر دما و با تغییر جها تابش نور خورشید تغییر می کند. بنابر این از خروجی پنل خورشیدی نمی توان به صورت مستقیم برای برق رسانی به تجهیزات الکتریکی استفاده نمود. برای این کار از تجهیزات دیگر مانند باتری، شارژ کنترلر و اینورتر استفاده می شود.

یک پنل خورشیدی از طول عمر مناسبی برخوردار است و در صورتی که صدمه ای به سطح آن وارد نشود می توان انتظار کارکرد 15 تا 25 ساله از آن ها داشت. به طور معمول این صفحات بر روی پایه های گالوانیزه یا آلمینیوم سوار می شوند و باید تحت زاویه خاص و جهت خاصی قرار گیرند تا با حداکثر راندمان انرژی الکتریکی تولید نمایند. به این سازه های فلزی به اصطلاح استراکچر گفته می شود.

پنل های خورشیدی را می توان به سه دسته پنل خورشیدی مونوکریستال، پنل خورشیدی پلی کریستال و پنل خورشیدی نانو تقسیم بندی نمود. نوع مونوکریستال و پلی کریستال بسیار کاربردی بوده و به راحتی در بازار یافت می شوند.از معروف ترین برند های سازنده پنل خورشیدی می توان به پنل خورشیدی ال جی ( LG), پنل خورشیدی یینگلی ( Yingli) اشاره کرد.

بازگشت به صفحه اصلی بازگشت به صفحه مقالات

تماس با ما